موارد استفاده پرلیت در حرارتهای بالا

الف: عایق پرلیتی را در صنایع فولاد و ریخته گری از قبیل سزباره ، پاتیل ها،در مواد ذوب شدخ ای که سریعا از پاتیل ها سر ریز مینماید و یا در قالبها گداخته و عایق و بالاخره در ماسه ریخته گری ( به عنوان عامل cushioning)و در ساخت قطعات و آجرهای نسوز بکارمیرود.

ب:معمولا پرلیت دانه بندی شده منبسط یا خام به داخل پاتیل و بر روی سطح فلز گداخته ریخته میشود . ذرات پرلیت با کف و تفاله های روی مواد مذاب بسهولت انجام میگیرد . در مواقعیکه حفظ دمای سطح پاتیل مورد نظر است . اضافه نمودن لایه ای از پرلیت منبسط بداخل مذاب میتوان یک پوشش عایق و موثر را بوجود آورد. در جریان پرشدن پاتیل از مواد گداخته مقداری پرلیت نیز آن اضافه میشود که سبب ایجاد حرکت ملایم غلطشی گردیده که با ناخالصیها مذاب دلمه شده و مذاب تمیز میشود . علاوه بر آن ، در اثر بوجود آوردن لایه شیشه ای در جدار ه داخلی پاتیل ، افزایش عمر آنرا نیز سبب میشود . همچنین در چریان عمل هیچ نوع دو یا گاز مضری تولید نمیشود.

پرلیت اغلب با پودر های سرباره گیری (Exothermic powders) مخلوط و جهت جلوگیری از تخلخل شمش و قالب ها و بعنوان پرکننده سبک در اینگونه موارد استفاده میشود. مقدار معمول اضافه کردن پرایت به پودر های سرباره گیری در حدود 3-20 درصد وزنی میباشد.

پرلیت بعلت داشتن خاصیت نسوزی که تا 1100 درجه سانتی گراد مقاوم است در صنایع نسوز(Refrectories) در تهیه بلوک ها و آجرهای نسوز مورد استفاده قرار میگیرد.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید