کاربرد پرلیت در نماهاى ساختمانهای سنگى و چوبی

 

کاربرد پرلیت در نماسازى ساختماها ى سنگى و چوبى

 

پرلیت در ساخت نماهاى سبک و مقاوم در مقابل آتش و فرسایش و همچنین در تولید انواع مصالح ساختمانى داخلى و خارجى و مصنوعات چوبى مصرف دارد. نماى پرلیتى را میتوان بشکل آجر ، سنگ و چوب تهیه نمود . مزیت خاص اینگونه نماها در سبکى وزن میباشد در حالیکه سایر نماهاى سنگى‌و مصالح ساختمانى اغلب سنگین بوده و هزینه اجراو نگهدارى آن ها بمراتب گرانتر از نماى پرلیتى تمام میشود.

با استفاده از محصولات پرلیتى قالب بندى به شیوه هاى مرسوم رضایت بخش و مطمئن بوده و هزینه هاى نصب کاهش میابد . برترى دیگر نماى پرلیتى کاهش هزینه هاى حمل و سهولت حمل و نقل آن بعلت سبکى و نقل آن بعلت سبکى میباشد.

با استفاده از محصولات پرلیتى قالب بندى به شیوه هاى مرسوم رضایت بخش و مطمئن بوده و هزینه ها ى نصب کاهش میابد . برترى دیگر نماى پرلیتى کاهش هزینه هاى حمل و سهولت و حمل و نقل آن بعلت سبکى میباشد.

از سوى‌دیگر پرلیت علاوه بر عایق بودن در مقابل پوشیدگى و مزاحمت حشرات موذى و آتش مقاوم میباشد.

استفاده از پرلیت براى پوشش سطوح ناهمواردیوار ها جالب بوده و در ساختمانهاى نوساز ، در قسمتهاى داخلى و خارجى آن کاربرد دارد.

 

مواد اولیه مورد نیاز جهت ساخت نماهاى پرلیتى عبارتند از:

-آجر پرلیتى

- ملاتهاى گچى مطابق با استاندارد آمریکا

-چسب هاى مناسب

-سیمان پرتلند نوع 1 و 3

- گچ

-آهک

-رس

-رزین ها و سایر مواد مناسب قالبگیرى

 

مواد افزودنى‌دیگر ممکن است ماسه ،‌شیل ، مواد رنگى ،سیلیکاتها ، الیاف کوتاه پشم شیشه و الیاف پلى پروپلن و رشته هاى چوب باشند.

نسبت اختلاط چسب در نماهاى پرلیتى باتوجه به نوع مورد از 10 در صد تا 25 درصد حجمى تغییر میکند.

 

ساخت نماى پرلیتى

 

نماى پرلیتى با ریختن و پرس مواد شکل - پذیر در قالب هاى برجسته ( منقوش) و نکان دادن قالب ها ( چوبى یا آهنى ) جهت کاهش خلل و فرج مواد و سپس برش آنها به اندازه هاى دلخواه تهیه میشود.

سایر کاربردهاى‌نماى پرلیتى ، استفاده در محوطه بیرون ساختمان ، شومینه ها ، تهیه قطعات سنگى و آجرى‌نماى داخلى و خارجى ساختمانها میباشد.

همچنین مخلوط پرلیت با چسب ، سریش و ظاهرى متنوع مورد استفاده واقع میگردد. و نیز از پرلیت بعنوان فیلر ( پرکننده ) جهت جایگزینى سایر رزین هاى گرانقیمت استفاده میشود.

 

 

پرلیت براى استفاده در سیمانکارى چاهها

مخلوط پرلیت با گل   حفارى ( شامل آب ، خاک رس ، پوزولان و غیره ) جهت سهولت در حفاریها ى نفت ، گاز ، آب و چاههاى ژئو تر مالى‌ بکار میرود ..

گل حفارى در انتها ى لوله جداره حفارى (casing) و فضاى بین چاه حفارى تزریق شده و با توجه به سیمان تولید شده بین لوله جدارى (casing) چاه را از نفوذ آبهاى اطراف و سایر آلودگى ها نگهدراى مینماید . علت استفاده از سیمان پرلیتى اینست که مواد سیمانى معمولى چاها نظیر یا تومیت ، پوزولان خاکستر هاى آتشفشانى و براده هاى شیشه خاصیت سبکى سیمان پرلیت را ندارد مگر اینکه مواد بنتونیتى یا ژله اى‌ غلیظ به سیمان اضافه گرددکه در این صورت مواد غلیظ ژله اى با حرارت سازگارنخواهند بود از طرفى چون حرارت بر پرلیتى تاثیر نداشته و تنها مقدرا کمى مواد ضمن پرکردن فضاهاى‌خالى چاه ار بین میرود لذا جهت سیمانى کردن چاهها سیمان پرلیتى کم هزینه و موثر میباشد . وزن پرلیت در حالت خشک 128 کیلو گرم بر متر مکعب در مقابل وزن سایر مواد که 400-1600 کیلو گرم بر متر مکعب هستند میباشد.

 

 

پرلیت به عنوان پرکننده شیشه اى پلى استر دار

 

پرلیت منبسط سبک و حباب مانند بهنوان پرکننده در شیشه هاى پلى استر دار با دانه بندى مخصوص بکارمیرود.

این نوع پرلیت چگالى کم داشته و بشکل کپسولى از حبابهاى ریز هوا تهیه و مورد استفاده قرار میگیرد و با داشتن ساختمان متخلخل و حجره اى منحصر بفرد ، مزایاى بسیارى بشرح زیر در تهیه شیشه هاى پلى استرى دارد:

1-     به واسطه چگالى کم ،‌پرکننده اى کم هزینه میباشد .

2-     بطوریکه یکنواخت سفید بوده و اثر رنگى بر محصول نهائى‌ندارد .

3-     با توجه به شکل ذرات پرلیت ، پیوند خوبى بین پرلیت و پلى استر ها ایجاد مى‌شود.

4-     اندازه اجزاء و شکل آنها ، مقاومت تماسى‌و قدرت کــشـشى  آنرا زیاد مــیکند.

5-     هـزیـنه تهیه مــواد خام پائین و قدرت کارآئى بیشترى دارد.

6-     وقتى‌ هــمراه سایر مــواد استفاده میشود مقاومت محصول نهایى‌در مقابل آتش بالا میرود.

7-     پرکننده هــــــــــــآى پرلِیتى عموماً خنثى بوده و پرلیت در لیست مقررات شیمیایى و مواد غذایى آمریکا بثبت رسیده است .

 

/ 0 نظر / 3 بازدید