اطلاعات تجاری ایرلند

  

 

 

 

 

حکومت : جمهوری
مساحت : 895/68 کیلوترمربع  
جمعیت  : 000/808/3نفر
رشدسالانه جمعیت : 4/0 درصد
پایتخت : دوبلین 
زبان :ایرلندی ـ انگلیسی
دین : مسیحی
واحد پول : پوند ایرلند

 

 

جمهوری ایرلند 80 درصد کل مساحت جزیره ایرلند را دربر می گیرد. آب و هوای این کشور سرد و مرطوب بوده و وجود مزارع و مراتع حاصلخیز، شرایط بسیار مساعدی برای دامپروری مهیا نموده است. مراکز صنعتی ایرلند، عمدتاً در اطراف دوبلین که پایتخت و بند اصلی کشور است، مستقر می باشند . ذخایر معدنی ایرلند عبارتند از : نفت - گاز -زغال سنگ - سرب و روی .

موقعیت جزیره ایرلند در غرب اروپا به طور عام به عامل تعیین کنندهای برای جامعه ایرلندی و به طور خاص برای فرهنگ ایرلندی مبدل شده است.موقعیت جغرافیایی جزیره ایرلند در شمال غربی اروپا واقع شده و %83 از جزیره ایرلند را پوشش میدهد. 

از شمال و از غرب اقیانوس اطلس شمالی و از شرق و جنوب شرقی به دریای ایرلند و تنگه سنت جورج منتهی میشود. جزیره ایرلند در غرب انگلستان واقع شده است. طول مرزهای بین المللی ایرلند 360 کیلومتر در شمال است که در منطقه ایرلند شمالی با انگلستان هم مرز می باشد. طول سواحل این کشور 1448 کیلومتر است

 

زبان، نام کشور، پرچم، نشان، سرود و روز ملی ایرلند:

زبان: 
براساس اصل 8 قانون اساسی ایرلند، زبان آیریش (گیلیک) زبان ملی و اولین زبان رسمی کشور و زبان انگلیسی بعنوان دومین زبان رسمی کشور شناخته شده است. 
نام کشور:
طبق قانون اساسی نام این کشور E ire با به زبان انگلیسی ایرلند است. براساس قانون 1948 جمهوری ایرلند، نام کشور جمهوری ایرلند بوده ولی همین اصل در استفاده از واژه ایرلند (به تنهایی و به زبان انگلیسی) بعنوان نام کشور تغییری ایجاد نمی کند. 
پرچم:
پرچم ملی کشور سه رنگ و به رنگهای سبز، سفید و نارنجی است. چهارگوش مستطیل شکل و طول آن دوبرابر عرض آن است. رنگ سبز در کنار میله پرچم و رنگهای سفیر و نارنجی بعد از آن قرار می گیرد. 
نشان ملی: از قرون وسطی، چنگ همواره نشان ملی ایرلند بوده است. این نشان از ابتدا بر سکه های رایج کشور نقش بسته، بر سر در سازمانها و بنگاههای دولتی قرار گرفته و نمایندگان آن در داخل و خارج کشور این نشان را برسینه شان نصب می کنند. 
سرود ملی:
سرود ملی این کشور سرود سرباز نام دارد. شامل سه بند و یک بخش آواز جمعی (کر) مشتمل بر پنج قسمت (چهار بخش اصلی و یک بخش سلام ریاست جمهوری است) که در سال 1926 بعنوان سرود ملی تصویب شد. 
روز ملی: 17 مارس هر سال بعنوان روز ملی یا سنت پاتریک جشن گرفته می شود. استفاده از شبدر ایرلندی توسط سنت پاتریک و هنگام موعظه او در ایرلند موجب تصویب این ترکیب بعنوان نماد ایرلند شد.

ساختار سیاسی حکومتی دولت ایرلند
ایرلند یک مردم سالاری پارلمانی است. طبق قانون اساسی، قوانین آن مبتنی بر عرف و مصوب مجلس است. قانون اساسی شکل دولت، وظایف هر یک از قوا، رییس جمهور و مجلسین شورا و سنا را مشخص و تعریف می کند. ساختار و عرصه اختیارات دادگاهها نیز تعریف شده و حقوق اساسی و بنیادین شهروندان شامل حقوق فردی، حقوق خانواده، آموزش، دارایی و ملک و بالاخره دین و مذهب نیز تصریح شده است. رییس جمهور رییس کشور بشمار می رود. در مواردی که بیش از یک نفر نامزد انتخابات ریاست جمهوری باشد مردم با رای مستقیم شخص مورد علاقه خود را انتخاب می کنند. در حال حاضر خانم مری مک آلیس که از سال 1997 انتخاب شد، رییس جمهور ایرلند است. طول دوره ریاست جمهوری در ایرلند 7 سال است. رییس جمهور حداکثر برای دو دوره متوالی می تواند انتخاب شود.

 

اقتصاد ایرلند :
 در میان کشورهای توسعه یافته، اقتصاد ایرلند یکی از بهترین عملکردها طی سالهای 1993 تا سال 2000 را داشت. طی این مدت اقتصاد کشور تقریبا 80 درصد رشد داشت. فقط در سال 2000 اقتصاد این کشور با 7/10 درصد رشد، برای ششمین سال متوالی بین کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) رکوردی بی سابقه از خود برجای گذاشت. این نرخ رشد از سال 2001 (در حد 6 درصد) بتدریج با رکود جهانی، کاهش یافت. استاندارد زندگی مردم ایرلند که در سال 1987 در حد 65 درصد متوسط استاندارد زندگی مردم اتحادیه اروپا بود در سال 2000 به میانگین استاندارد زندگی اتحادیه رسید. از سال 1987 ببعد با ایجاد 250000 شغل و خارج شدن 10000 نفر از فهرست افراد بیکار جامعه، نرخ بیکاری از 10 درصد به 4 درصد تقلیل یافت. با رکود جهانی اقتصاد در سالهای 2000 تا 2003 آمار بیکاران مجددا روند صعودی گرفت. نرخ بیکاری در پایان سال2003به 2/5 درصد و از نظر تعداد به 122000 نفر رسید.

 

نظام آموزشی ایرلند :
مسئولیت آموزش و پرورش در ایرلند به عهده وزارت آموزش و علوم می باشد که تمام جنبه های امور مربوط به آموزش از جمله برنامه های درسی، تعیین عناوین درسی و برگزاری امتحانات ملی را شامل می شود. تحصیلات ابتدایی از 6 تا 15 سالگی اجباری و در بسیاری از مدارس و نیز در سطح لیسانس در دانشگاه های ایرلند مجانی است. نظام آموزشی ایرلند به طور سنتی به سه سطح تقسیم می شود: سطح یک یا ابتدایی( 8 سال)، سطح دو یا متوسطه( 5 یا 6 سال) و سطح سه یا دانشگاهی که شامل دوره های متفاوتی از قبیل دوره های فوق دیپلم، دوره های فنی حرفه ای می باشد

Exchange rates:

Daily Exchange Rates

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 18 بازدید