تفات فیری وال با درای والهای دیگر و با تری دی پانل

تفاوت فری وال با درای وال های دیگر و تری دی پانل

 

در واقع میتوان گفت فیری وال هم درای وال است هم ال.اس.اف و هم تری دی پانل

1-استفاده از ورق گالوالیزه گرم در ساختار این دیوار که باعث میشود در دراز مدت و یا در شهرهایی با رطوبت بالا از ناحیه برش و سوراخ پیچ ها دچار زنگ زدگی نگردد.

این موضوع به کرات در درای وال های دیگر دیده شده است . که اثر زنگ زدگی در آنها به صورت دوایری به قطر 2 سانت و به تعداد زیاد در سطح دیوار به صورت زرد رنگ دیده شده است.

 

2-انتخاب سایز متناسب با ارتفاع و یا نوع کاربری

بطور مثال اگر شما سایزی ویژه برای عرض دیوار خود بخواهید (مثلا 5/6 سانت ) در درای وال های دیگر امکان پذیر نیست و یا اگر ارتفاع پروژه شما 80/2 متر باشد با توجه به اینکه شاخه های عمودی در درای وال های دیگر 3 متری هستند شما 20 سانت در هر شاخه پرت دراید.که در 1000 متر مربع دیوار حدود 50مترمربع دیوار، پرت یا 5درصد پرت دارید ولی ارتفاع فیری وال از 1 متر الی 4 متر قابل سفارش است.

 

3- با توجه به اینکه در درای وال از لوله های انعطاف پذیر برای آب و برق و از قوطی های برق پروانه ای (که خیلی گران هستند. برای اینکه پریز ها بعدا از جای خود بیرون نیایند) استفاده میگردد.سوراخهای داخل دیوار روبروی هم قرار نمیگیرند . و این مسئله باعث میشود برای لوله کشی نتوانید از لوله ها و قوطی های معمولی استفاده نمایید.و به مراتب هزینه تاسیساتی شما بالا میرود ولی این مشکل در فیری وال وجود ندارد و به راحتی میتوانید از هر لوله و یا قوطی برق استفاده نمایید.

نکته مهم: بارها دیده شده است که مسئولین تاسیسات ساختمان برای رد شدن لوله اقدام به سوراخ کردن یا گشاد کردن سوراخها در درای والهای دیگر نموده اند . هرگز اجازه این کار را به ایشان ندهید زیرا استقامت دیوار بسیار پایین آمده و در هنگام زلزله دیگر نمیتواند درست عمل نماید .همچنین بعد از مدتی باعث پیچیدگی سازه ها و بیرون زدن پوشش گچ برگ با سیمان برگ میگردد.

 

4-فیری وال با توجه به اینکه محدودیت ضخامت ورق ندارد و از گالولیزه گرم تهیه شده است . شما به راحتی میتوانید بر روی برخی از مدل های آن توری مش قرار داده ( توری مش توسط بست مخصوص فیری وال پیچ میشود) و یک طرف آن را شات بتن نمایید. این کار صرفه جویی بسیار زیادی برای شما در دیوار هایی که یک طرف آ ن در خارج از ساختمان قرار میگیرند به همراه دارد . زیرا دیگر نیازی به دیوارهای گران قیمت و سنگین تری دی پانل ندارید!!! شما از یک طرف بتن را بر روی فیری وال شات میکنید و از داخل از گچ برگ استفاده مینمایید همچنین بر روی فیری وال میتوانید انواع پوشش ها از قبیل گچ کاری سنتی – کاه گل! سنگ به صورت خشک! و شیشه و نمای کامپوزیت را نسب نمایید در صورتی که در درای وال های دیگر این کار امکان پذیر نیست.

نکته:مهمترین فرق فیری وال با تری دی پانل سرعت بالا –ارزانی زیاد-و وزن پایین و از همه مهمتر اینکه در تری دی پانل اجرای تاسیسات بسیار سخت است ولی در فیری وال بسیار راحت و سریع است.

 

نکته : در جاهایی دیده شده است به تقلید از فیری وال اقدام به نسب مش و یا رابیتس بر روی درای وال های دیگر نموده اند . این کار اشتباه است. زیرا که 1- درای وال های دیگر از ورق 50 و 55 ( 5 دهم میلیمتر ضخامت ورق) و برای تحمل بار ماگزیمم 75 کیلو گرم بر متر مربع دیوار،آن هم با استفاده از ساپورت های مناسب (ساپورت چوبی )طراحی شده اند و با این کار بعد از مدتی دیوار دچار پیچیدگی گردیده و دربها جا نمی روند!! دوم اینکه به دلیل استفاده از ورق گالوالیزه سرد در درای والهای دیگر ( چون فقط برای نصب گچ برگ و یا سیمان برگ طراحی شده اند) دیوار شما دچار زنگ زدگی و در نهایت پوسیدگی شدید میگردد.سوم اینکه توان تحمل دیوار در زلزله بسیار پایین می آید.این روش کاملا تخصصی است و علاوه براستفاده از فیری وال نیاز به مشاوره با شرکت دارید.

5- این نکته را بدانید مهمترین مسئله در درای وال نصب آن است . متاسفانه به دلیل اینکه نظارت دقیق در درای والها برای نصب وجود ندارد . نه تنها این درای والها مزیت های خود را ندارد بلکه بسیار خطر ناک هستند.

به طور مثال یک چیز بسیار کوچک که هیچ کس توجهی نمیکند استفاده از پیچ های مناسب برای اتصالات سازه ها میباشد. این پیچ ها انواع مختلف دارند مثلا برای مناطق مرطوب باید حتما از پیچ های استیل و ضد زنگ استفاده نمود وگرنه دچار زنگ زدگی پیچ و ایجاد دوایر زرد رنگ در روی دیوار میگردد که هیچ راهی جز خراب کردن دیوار ندارد یا اینکه بارها دیده شده است نصابها برای ارزان تر شدن دیوار از پرچ به جای پیچ استفاده میکنند . که در واقع علاوه بر زنگ زدگی که در بالا اشاره شد،باعث از بین رفت اتصالات مفصلی و عدم کارایی در هنگام زلزله میشوند.

حتما برای استفاده از درای وال با افراد متخصص مشورت نمایید.

 

به توصیه هایی در مورد درای وال در این سایت مراجعه نمایید.

 

 

 

/ 3 نظر / 9 بازدید
فریده حسینی

با تشکر فراوان به خاطر سایت پر محتوای شما میخواستم در مورد بلوک های پرلیتی هم اطلاعاتی در سایت بگذارید .[گل][گل]

مختار احدی

به خاطر اطلاعات خوبتان متشکرم

علی

دمتون گرم